Stockholm Sendromu

Stockholm Sendromu
(Okuma Süresi: 3 - 5 dakika)

Endüljans, Orta Çağ Avrupası’nda bir tür günah çıkarma ve ölümden sonra cennete gitmek için satın alınan af belgesidir ve bu belge Papa tarafından verilir bayileri aracılığı ile yani kiliseler tarafından satılır.

Dünya dolandırıcılık tarihinin en büyük soygunu Papa tarafından başlatıldı ve bayileri olan Kiliseler aracılığı ile milyonlar dolandırıldı. Cennette tapu bırakmadılar sata sata.

'Martin Luther bile ortaçağda kilisenin, para karşılığında halka cennetten arsa satmasını kabul etmiyor ve cennetten arsa satma işine başkaldırıyor.

Bütün gücü elinde tutan kilise ve yargıçlar Luther'i yargılamaya başlıyorlar.

Duruşmanın birinde Luther, yargıca neden hep cennetten arsa satıyorsunuz, biraz da cehennemden satın der. Yargıç, kim cehennemden arsa almak ister ki deyince, Luther, bana satın, cehennemin fiyatı neyse veririm der.

Yargıçlar, al cehennem senin olsun diyerek, cehennemi Luther'e satarlar.

Duruşma salonundan dışarı çıkan Luther, kapıda duruşmayı takip eden halka, ''Cehennemi ben aldım. Artık cehennem benim. Korkmayın, cehenneme kimseyi almayacağım'' diyerek kilisenin cennetten arsa satma saçmalığını yerle bir eder ve saf hristiyan halkı dolandırılmaktan kurtulur.

İnsanlık tarihinin ilk dolandırıcılığı değildir Cennetten Tapu satma olayı ama kesinlikle ilk Organize Dolandırıcılık işidir ve günümüzde belli bir kesime ilham kaynağı olmuştur.

Gelelim günümüze ve ülkemize.

Sülün Osman
İstanbul'un hızla göç aldığı yıllarda, İstanbul'a taşradan yeni gelmiş olan pek çok kişiye Beyoğlu'ndaki tramvaydan, İstanbul Üniversitesi'nin bahçesine kadar daha nice kamu malını sattığı ya da kiraladığı söylenir. İster inanın ister inanmayın ahali Sülün Osman'ı her şeye rağmen çok sevmiştir, hatta cezaevinde "Alın Teri"yle ilgili konferans bile vermiştir.

Güney Zobu (Raki)
Soyadı benzerliği falan değil, hakikaten oyuncu Melike Zobu'nun da babasıdır Güney Zobu. Hedef kitlesi genelde yasa dışı işler yapanlar olduğu için bu kişiler kendisini şikayet edemedi. Dolar taşımanın suç olduğu yıllarda Almancı ya da Amerikalı kılığında büyük otellerde bavulla döviz satma vaadiyle çok kişiyi dolandırmıştı. Son yıllarda gündeme "KEDİ YARALAMAK"tan dolayı aldığı hapis cezası ile geldi.

Banker Kastelli
1980'lerde başlayan banker furyasında yıldızlaştı. Yıllık enflasyon yüzde 30 iken aylık yüzde 12 faiz verdi. Kolay yoldan zengin olmak varken kim neden yıllık %30'a fit olsun ki. Milli gelirin 70 milyon dolar olduğu günlerde Kastelli'nin elinde 100 milyar para toplanmıştı.

Banker Bako (Papatyalı Banker)
80'lerde binlerce kişinin parasını batırdı. Bankalardan kredi alırken imza yerine papatya resmi yapacak kadar kendinden emin, devletle dalga geçebilecek kadar da cesaretliydi. Bako, Emlak Bankası'nı bile dolandırdı.

Bu kadar erkek dolandırıcı olur da kadın olmaz mı?

Ayşe Benli
Onca Erkek Dolandırıcı yetiştirmiş topraklar Ayşe Benli kadar erkeğini yetiştiremedi maalesef. Ayşe Benli'nin kumar çetesi Las Vegas'daki Venetino Casino'ya 2 milyon dolarlık kazık atarak ABD'yi bile karıştırdı. Poker oynarken yaptıkları, hile uzmanları tarafından bugün bile çözülemeyen Benli çetesi FBI tarafından aranıyor. Ancak henüz izlerine rastlanabilmiş değil.

Selçuk Parsadan
Siyasete el atan belki de ilk dolandırıcımız. Dönemin başbakanını dolandırır. “Örtülü Ödenek" ilk kez onun sayesinde amacının dışında kullanıldı gibi birşey. Parsadan, Aralık 1995 seçimlerinden önce, Emekli Orgeneral Necdet Öztorun’un adını kullanarak, örtülü ödenekten 5.5 milyar lira aldı.  25 Temmuz 2006'da İstanbul'da omirilik kanseri nedeniyle öldü.

Kenan Şeranoğlu
Bu milletin başına ne geldiyse kolay para kazanma hırsından geldi. Titan Saadet Zinciri'yle 16 bin kişiyi dolandırdı. 10 yıl cezaevinde kaldı. Çıktıktan sonra eski şaşalı hayatına kavuşamadı. Çiftlik Bank ile 77 bin kişiyi dolandıran Mehmet Aydın hakkında "Şapka çıkarıyorum" diye konuştu. Emeğe saygı budur işte.

Jet Fadıl
Hayatımızın vazgeçilmez parçasıdır kendileri. O kadar insanı dolandırdığı ortaya çıktığında bile kabul etmedi. Yetmedi, bir dönem bağımsız milletvekilliği bile yaptı. 

Veeeee güzide ülkemizin tosunu

Mehmet Aydın
Çiftlik Bank'ın kurucusu. Listenin en genç ve uyanık ismi. 27 yaşında 77 bin kişiyi dolandırdı. Diğerleri gibi tutuklanacak kadar saf olmadı. Olayın ortaya çıkmasından birkaç gün önce Uruguay'a kaçtı.

Türk insanı iflah olmaz.

Stockholm Sendromu dünyada en yoğun ve toplu olarak sadece bizim ülkemizde yaşanır.  

Rehinelerin, kendilerini esir alanların duygularını anlama noktasına gelmeleri ve kendisini rehin alan kişilerle geçirdikleri sürenin sonunda onlara yardımcı olmaya başlaması ve nihai olarak da onlarla özdeşim kurmalarına Stockholm Sendromu denir.

Bu sendromun anlamını genişletirsek "İnsanın kendisini zora sokan, üzen koşulları benimsemesi, savunması ve bu koşulları yaratan nedenleri görmemesi, ezenin yanında yer alması" da denebilir hatta denir. Net.

Sülün Osman'ın çok sevilmesinin nedeni budur ya da, Kastelliye sürekli para kaptırılmasının, ya da Jet Fadıl'ın sürekli ortaya çıkması hatta vekil seçilmesi, ya da son on sekiz senemizin nedeni bundandır.

Hayat mücadelesine yenik düşmüştür ama mutludur çünkü Endüljans Belgesi vaat edilmiştir.


Vedat Ali Bayrak

Comments powered by CComment

Image

Sitemizde yer alan fotoğraflar yazarların kişisel albümlerinden, Unsplash | Pxhere ve internet ortamından dan alınmıştır. Kullanım ve telif hakları fotoğraf sahiplerine aittir.

 

Publish modules to the "offcanvas" position.

X

oooopps

No right click