Sikinti Yok!

Sikinti Yok!
(Okuma Süresi: 2 - 4 dakika)

Karadeniz de hayat dört heceli iki kelime üzerine kuruludur genelde.

"SİKİNTİ YOK!"
Meali "Karadenizlilere has bir yaşam tarzı, hayat felsefesi. Sıkıntı olmadığını ve olmaması gerektiğini belirten cümle". Ben diyenlerin yalancısıyım.

Karadeniz'in coğrafi şartlarını ve yaşam zorluğunu, uzman olmamakla beraber, az çok bilen biri olarak söylüyorum, kelimenin gerçek anlamı o cümlede gizli değil.

Her Boku Bilen bir toplumun neferleriyiz biz. Almış olduğun eğitimin, uzmanlığın hiç önemi yok. İlkokul mezunu adamın MR'a profesör edasıyla yorum yaptığına şahit oldum ben.

Güzel yurdumuzun dört bir köşesine itina ile dağıtılmıştır Herbokolog'lar, ama Karadeniz Uşağının uzmanlığı ana karnında başlar.

Eğer tıp da Herbokoloji Ana Bilim Dalı olsaydı, adım gibi eminim Trabzon'dan tut Sarp'a kadar yer alan çoğrafyada ne kadar uşak varsa hepsi profesör olmuştu.

"Doktor ne bilurmuş, siktur et ha oni" diyen Karadenizli amcayla iki saat sohbet ettim. Hani, ameliyatlık bir durumum olsa yeminle hemen orada masaya yatıp "kes beni amca, kurban olsun sana bu beden" diyesim geldi, o kadar emin, o kadar bilgisiz bilgili, ama ikna yeteneği on numara. Konunun uzmanı profesör sana dese ki "ameliyat olman" lazım, inanmaz ikinci, üçüncü görüş alırsın ama o amca ile beş dakika konuş hemen oracıkta masaya yatar "YAR BENİ" dersin.

Hiç unutmam, 70'lerin sonu 80'lerin başı, çocuğum daha, köy dişçisi vardı. Hayatında bir kere diş çektirmiş. Yanlış anlamayın ha -ÇEKMEMİŞ- çektirmiş, o da Almanya'da. Ben bunu dönünce köyde yaparım diye kendisine bir takım edinmiş oralardan. Dişi ağrıyan gece-gündüz demeden kapısını çalardı.

"Hancisu" diye sorar, doğruyu tutturana kadar bir alttan, bir üstten diş çekerdi, her çektiği dişten sonrada sormayı ihmal etmezdi ama, o kadar işine aşıktı;

+ Oldi mu?
- Yooook olmadiii.
+ Şimdu?
- Olmadiii... 

Adamın ağzında diş kalmayacak, hala "olmadi" diyor.

Abicim, diri diri üç tane dişini çekmiş, uyuşturmadan, o diş ağrısı değil, bildiğin ağzına sıçılmış, sen hala "olmadi" diyorsun el insaf. +18'lik şov var ortada ama çoluk çocuk toplanmış dehşetten büyümüş gözlerle seyrediyoruz. Bakın, o yıllarda kimsenin ağzında diş olmamasının tek nedeni budur.

Amca sonunda "tamam oldi" dedi de kurtuldu.

O yaşta yaşadığım travmayı düşünsenize.

Gelde dişçiye git.

Hayatımda gördüğüm en iyi endokrinoloji uzmanları Karadeniz'dedir ve tedavi yöntemleri tamamen doğaldır.

Insulin kullanan şeker hastasına bile direk müdahale edebilirler.

En yaygın ve etkili tedavi yöntemleri "YE YE, HA BUNİ DA YE" dir. Sana ne yedirdiklerinin hiç bir önemi yoktur.

En etkili iksirleri KESTANE BALI, her derde devadır, tedavi edemeyeceği hastalık yoktur, hemen peşinden KARA YEMİŞ (Taflan) gelir "Mucizevi Yemiş" bir dal ye ne şeker kalır ne birşey, mayhoş ya sanıyorlar ki onda meyve şekeri denen şey yok, doğal ata tohumundan yetişme olduğu için mısır "Güç Verir", uygulama şekli "ŞİFADUR ŞİFA, YE. BİR ŞEYCUK OLMAZ DA" dır. Sen istediğin kadar "bende şeker var dokunur" de, itiraz et nafile, kurtulmanın tek yolu yemek. "Rahmetlu babamin da şekeru varidu, olena kadar yedu, ama bir şey olmaduu!" tedavinin ne kadar etkili olduğunu vurgulamak için kullanılan sonuç bildirgesidir ama amca ya 55'inde yada 60'ın da hakkın rametine kavuşmuştur, kimse gerçek ölüm sebebini bilmez, "vadesi dolmuşidur ha, Allah sevdiğu kuluni çabuk alirmuş yanina" o kadar.

Severim Karadeniz insanını, hemde çok, ben de Karadenizliyim, fıkra gibi insanlarız yeminle. Merttir, hırçındır, çoğu dürüsttür (arada çıkayir bir kaç çüruk elma ne yapalum), sözünün eridir.

Her şeyi bilirler, kimsenin aklını beğenmezler, her sorunun çözümü onlardadır.

Herkesin bu kadar uzman olduğu ve başkasının aklını beğenmediği bir toplumda, yardım etme amacı ile "Hayirdur hemşerum, bir sikinti mu var?" diye sorulduğunda, Karadenizli, kibarlığından "Siktur cit" demek yerine "SİKİNTİ YOK!" der.

Karadenizlinin sihirli dört heceli iki kelimesidir 'Sikinti YOK!'


Vedat Ali Bayrak

Son Yazıları

Comments powered by CComment

Image

Sitemizde yer alan fotoğraflar yazarların kişisel albümlerinden, Unsplash | Pxhere ve internet ortamından dan alınmıştır. Kullanım ve telif hakları fotoğraf sahiplerine aittir.

 

Publish modules to the "offcanvas" position.

X

oooopps

No right click