Happy Valentine's day!!!

Happy Valentine's day!!!
(Okuma Süresi: 2 - 4 dakika)

 

Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat'ta kutlanır. Birçok ülkede kutlanan bu özel günün kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanır. Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Gerçekte nedir bu sevgililer günü?

Sevgilisi OLAN için mutlaka kutlanması gereken önemli bir gün, OLMAYAN için kapitalist sistemin bir oyunu.

İlişki durumun ne olursa olsun, neye inanırsan inan, "Sevgililer Günü" sıkıntılıdır. Hayal kırıklığı yaşayan da vardır, umutsuz olan da, mutlu olan da. Amaç mutlu olmaktır halbuki. İlişkin ne kadar çetrefilli de olsa en azından senede bir gün, sevgililere özel günde mutlu olabilmeli insan.

Geçenlerde yan masada oturan üniversiteli kızların konuşmasına kulak röntgenciliği(1) yaptım. Diyor ki abla "ya valla öyle pahalı hediye, çiçek falan istemiyorum, yemeğe de götürmesin, bir gün ya, sadece bir gün kendimi özel hissettirsin yeter". Böyle bir ilişkin olacağına sevgililer gününe tek başına gir, o gün olmasa bile en azından yılın tamamında kendini iyi hissedersin.

Erkek, sevdiğine senenin 364 günü öküz gibi de davransa, Şubat ayının 14'cü günü özel hissettirdiği an, ondan kralı yoktur, tak, hanesine bir 364 gün daha eklenir. Neden böyleler diye kafanızı yormayın, ne yapsın gariban, görmemiş ki babasından, babasının da suçu yok aslında, o da görmemiş ki babasından. Elbette bütün bunlar belli bir jenerasyon için geçerli.

Şimdikiler çok farklılar, inceler.

Her şeyi dizilerden, filmlerden öğreniyorlar. Yaz tatilinde 12 yaşındaki oğlunun telefonda hoşlandığı kızla konuşmasına tanık olmuş annnesi, zevkten dört köşe anlatıyor, "oğlumla gurur duydum, babası böyle değil, nerden öğreniyor anlamadım ama bu farklı çıktı" diyor.

Fark ne? diye sorduk.

Oğlu telefonda sevgili adayına "seni çok özledim, kucağıma alıp havalara kaldırmak istiyorum" demiş, kız ne dedi bilmiyorum ama "ben ağırım nasıl kaldıracaksın ki?" gibisinden birşeyler söyledi galiba dedi. Eeeee dedik, oğlan "bir melek ne kadar ağır olabilir ki?" demiş. Hafif kilolu sevgilisini DOPÇİK diye seven nesildik biz, geldiğimiz noktaya bakar mısınız? 

Aynı şey bize söylenmiş olsaydı o yaş gurubunda, muhtemelen kızın bütün yaz tatilini zehir etmiştik. Kafalar farklı çalışıyordu haliyle. Bizim okuduğumuz en romantik kahraman Tommiks'ti. En seksi kahramansa Kalamiti Ceyn. Başka rol modelimiz yoktu ki. Hayatımız Teksas, Tommiks, Zagor ve Kaptan Swing dörtleminde geçti. O çocuğun dünyası ile bizim dünyamız aynı olabilir mi? 

Sevgililer günü hikayedir aslında, bahanedir. Senede bir gündür sadece.

Sen haftanın bir gününü ama hep aynı günü sevdiğine ayırabiliyorsan sevgililer günü odur aslında.

Yok ben bunlarla uğraşamam diyorsan o zaman,  

Tek Çare Yıldız Tilbe...
Sevgililer Günü Yine Gelirken
Herkes Ayrı Bir Panikken
Ay Ortasında Cepler Delikken
Çiçekçi Abla Gülerken
Kokular Hediye Olur Mu
Mumlu Yemek Doyurur Mu
Ya Aç Kalırsın Ya Ödül Alırsın
İade Kartı Yok Mu
Emojiler Hep Kalpli
Yazışmalar Kıymetli,
Peluş Ayıymış Kalpli Balonmuş
Hiç Almasam Olur Mu
Al Sana 14 Şubat Tam Yani Haline Bak
Her Fotoda Ayrı Kalp ,Gösteriş Olsun Maksat

1234 Tamam Dahada Kutlayamam
Aşkı Da Yalnızlığı Da
Bir Güne Sığdıramam
Her Sene 14 Şubat
Atlatamazsın Rahat
Her Fotoda Ayrı Kalp
Gösteriş Olsun Maksat
1234 Kere Denedik Olmadı işte
Sevgililer Gününe Çare Yıldız Tilbe
Selam Yıldızcım Biz Geldik


SÖZLÜK
(1) Kulak Rontgenciliği :
Yan masadakileri kasıtlı, bilerek, isteyerek dinleme sanatı.


Vedat Ali Bayrak

Son Yazıları

Comments powered by CComment

Image

Sitemizde yer alan fotoğraflar yazarların kişisel albümlerinden, Unsplash | Pxhere ve internet ortamından dan alınmıştır. Kullanım ve telif hakları fotoğraf sahiplerine aittir.

 

Publish modules to the "offcanvas" position.

X

oooopps

No right click