Single Malt - Cigar & Coffee

Single Malt - Cigar & Coffee
(Okuma Süresi: 2 - 3 dakika)

 

Yaş, yavaş yavaş kemale ermeye başlayınca tatlar ve zevkler de değişmeye başlıyor haliyle.

Sigara ile çok erken yaşta tanışmama rağmen alkole olan tutku yavaş ama derinden gelişti diyebilirim. İlk rakı deneyimim 3 bin küsür km ötede Londra'da oldu. O gün bugündür rakı ile aramız oldukça iyidir. Onunla halletmediğimiz memleket meselesi kalmadı. İçmesini bileceksin, öyle atıp tutmakla olmaz yakaladı mı hayatta affetmez adamı, madara eder, tecrübeyle sabittir. O yüzden rakı, ne içmesini bilmeyenle nede tanımadığın adamla içilmez. Ağır ağabeydir rakı.

photo 2019 01 14 14 58 46Single Malt Whisky
1989 yılında tanıştım Single Malt dünyası ile. Öğrenci hayatını herkes bilir, bütçe kısıtlı olunca zevklerde ona göre değişiyor. Bira en iyi dostumuzdu o yıllarda, arada Jack ağabeyimize danıştığımız olurdu, Single Malt ise özel günlerin içkisi idi.

Dedim ya yaşla beraber tatlar ve zevkler de değişiyor, RAKI milli içkimiz, gönlümüzün efendisi, vazgeçilmez tat, balığın en sadık arkadaşı, yaralı gönüllerin merhemi, sohbetin efendisi. Single Malt ise ağır ve özel gecelerin ortakçısı, Jazz’ın bana göre en iyi yancısı, yalnızlığın içkisi, doruk noktası, ömürlük lezzet.

Purophoto 2019 01 14 14 58 43
Her şeyden önce her türlü tütün ürünü kanserin tetikçisi, içmeyiniz, içirmeyiniz. Kamu spotunu yaptıktan sonra neden sorusuna gelelim.

2002 Mayıs ayına kadar ciddi anlamda sigara tiryakisi olan ben (günde 3 paket) bir anda sigarayı bıraktım ve 15 sene boyunca pasif içiciliği dahi kabul etmedim. Yanımda içirmedim, içenin yanında durmadım, içilen yerlerde bulunmadım.

Sigarayı bıraktıktan tam 15 sene sonra bir gün kendimi Küba purosu içerken buldum. Zevk için, Single Malt’ın yanında bir tane yaktım, puro içmesini dahi bilmeden. Sonra bu meret nasıl yakılır, nasıl içilir’i araştırdım. Araştırırken farklı bir dünyasının, farklı bir kültürünün olduğunu gördüm ve oldukça büyüledi, hoşuma gitti ve bende varım, bende yerimi alacağım bu dünyada dedim. Yavaş ama emin adımlarla, kendimi fazla kaptırmadan, tiryakilik boyutuna getirmeden, zevk için arada bir, bilemedin iki bazen üç ama tadında ve kıvamında.

Puro & Single Malt - Puro & Kahve. Kısaca puronun yanına Single Malt veya Kahve. Asla tek başına ve sürekli içilen bir şey değil benim için. Mekan, atmosfer ve bana eşlik edenlere bağlı, birinden birinin olması yeterli. Zevk için, keyif için.

photo 2019 01 14 14 58 53

Ve Kahve...

Vazgeçilmezim, her ortamda zaman kısıtlaması olmaksızın, sade ve sert, hani derler ya “Pitch Black - Zifiri Karanlık” diye işte öyle olacak. Ortam müsaitse kahveme eşlik eden bir de puro varsa tadına doyum olmaz. Kendimi kısaca ifade edecek olsam "Kahve bağımlısı yaşam formu" sanırım en doğru tespit olur.

Hayatınızın her döneminde farklı alışkanlıklar gelişiyor. Mühim olan bu alışkanlıkları size zarar vermeden tat alarak, zevkle kıvamında, dozunda olması.


Vedat Ali Bayrak

 

Son Yazıları

 

Comments powered by CComment

Image

Sitemizde yer alan fotoğraflar yazarların kişisel albümlerinden, Unsplash | Pxhere ve internet ortamından dan alınmıştır. Kullanım ve telif hakları fotoğraf sahiplerine aittir.

 

Publish modules to the "offcanvas" position.

X

oooopps

No right click