Patagonya ve Muz Cumhuriyetleri

Patagonya ve Muz Cumhuriyetleri
(Okuma Süresi: 2 - 4 dakika)

Patagonya Cumhuriyeti veya Muz Cumhuriyeti'nin nerede olduğunu hiç merak ettiniz mi? Yönetim şeklleri, para birimleri, nüfusları, komşuları, dilleri hakkında ne biliyoruz?

Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. Arjantin'deki Rio Colorado ile Şili'deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Magellan Boğazı'nın kuzeyi arasında kalır. Magellan Boğazı'nın güneyindeki Ateş Toprakları da Patagonya'ya dahil edilebilir.

Rivayete göre Ferdinand Magellan, ismini verdiği Magellan Boğazından geçerken bu topraklarda gördüğü guanako postlarına bürünmüş ve yüzleri boyalı yerlileri bir İspanyol öyküsündeki Patagon adlı bir canavara benzeterek bölgeye bu adı vermiştir.

Patagonya çok az yerleşim olan bir bölgedir. Yerleşim ortama km² de 2 kişidir. Bu sayı Arjantin'in Santa Cruz eyaletinde 1 kişinin altına bile düşüyormuş, yani yaşayan kimse yok.

Düz alanlarında, Pampas denilen bu yöreye özgü otluk steplerin hakimiyeti vardır. Arjantin tarafı And Dağları'nın engel teşkil etmesinden dolayı Şili tarafından daha kurak bir iklime sahiptir . Şili kesimi ise Valdivia Yağmur Ormanlarının etkisiyle oldukça yağmur çeker. Genel karakter olarak çok güçlü rüzgarlar eser. Kutuplardan sonraki yeryüzünün en büyük buzul alanları Şili kısmındadır.

Güneyinde yarı Antartika ikliminin hüküm sürdüğü Ateş Toprakları (Tierra del Fuego) bulunur. Bölgenin karakteristik hayvanları guanako, bir tür deve kuşu olan nandu ve kondor sayılabilir. Ayrıca çok sayıda deniz kuşuna ve flamingoya ev sahipliği yapar.

Bu bilgiler Vikipedia dan.

***

Muz Cumhuriyeti

Google Amca da bu şekilde aratınca karşıma Honduras, ilk muz cumhuriyeti devleti olarak çıktı. İyi de neden Honduras ve neden ilk?

20. yüzyılın başlarında Amerika merkezli United Fruit Company Honduras içinde oldukça etkili olmaya başlar. Etkili olmaya başlamış dedim ama öyle böyle değil, yüksek vergi politikası uygulayan hükümeti devirip yerine kendi istediği adamı seçtirebilecek kadar etkili.

1871 yılında Amerikalı demiryolu şirketi sahibi Henry Meiggs'in Kosta Rika hükümetiyle imzaladığı demiryolu inşa anlaşması çerçevesinde, demiryolu inşaatına başlar. Demiryolu inşaatında çalışan işçi sayısı azımsanamayacak kadar çoktur ve bu yüzden de çalışan işçileri doyurmak için düşük maliyetli bir yiyecek arayışına başlar ve inşa etmekte olduğu demiryolu hattı boyunca muz yetiştirmeye başlar.

Muz ticaretinin kârlılığını gören şirket, Latin Amerika'da geniş topraklar satın alır ve 1899 yılında United Fruit Company adıyla bu ticareti adeta tekeline aldığı gibi, bulunduğu ülkelerin siyasetini de etkileyebilen bir güç haline gelir.

***

Patagonya Cumhuriyeti.
Gerçekte var olmayan kurgusal bir yer.

Özellikle Türkçe'de cümle içinde; olağanüstü kötü, garip, ender görülen bir durum karşısında kıyaslama yaparak küçümsemek maksadıyla kullanılır. Örneğin, böylesi Patagonya Cumhuriyeti'nde bile yok ya da böylesi Patagonya Cumhuriyeti'nde bile görülmemiştir tarzı benzetmelerle bahsi geçen olay, yer, kişi ya da nesne küçümsenerek yerilir. Bu tabir bazı durumlarda Patagonya Ordusu olarak da kullanılabilir.

Bu bilgiler de Vikipedia'dan.

Muz Cumhuriyeti
Gerçekte var olmayan kurgusal bir yer. 

Muz Cumhuriyeti, uluslararası politikada siyasi açıdan istikrarsız, ekonomik açıdan bir ya da birkaç tarımsal ürünün üretimine ve ihracatına bağımlı ve genellikle yolsuzluklarla iç içe küçük bir seçkinler grubu tarafından yönetilen ülkeleri küçümseyici anlamda kullanılan siyasi terim.

Bu bilgiler de Vikipedia'dan.

***

Her ikisinin de belli ve kesin bir resmi bir dili, para birimi, coğrafi konumu dolayısı ile sınır komşu yok.

Değişken.

Her yer olabilir ama hiç bir yer de olmayabilir.

***

Vikipedia'nın her iki Cumhuriyet için yapmış olduğu tanımlamaya teessüf ederim, ayıp etmişler, bu tanımlamaları kim girdiyse vallahi de billahide ayıp etmiş, alındım ben.


Vedat Ali Bayrak 
VaB Logo

 

Comments powered by CComment

Image

Sitemizde yer alan fotoğraflar yazarların kişisel albümlerinden, Unsplash | Pxhere ve internet ortamından dan alınmıştır. Kullanım ve telif hakları fotoğraf sahiplerine aittir.

 

Publish modules to the "offcanvas" position.

X

oooopps

No right click