Kristof Kolomb ve Keşifler Gerçeği - 4. Bölüm

Kristof Kolomb ve Keşifler Gerçeği - 4. Bölüm
(Okuma Süresi: 2 - 3 dakika)

4. Bölüm

Keşiflerin yarattığı durumu en iyi özetleyenlerden biri de, ünlü gazeteci yazar Hans KONİNG oldu.

KONİNG kitabında diyor ki; "Çalınarak gemilerle İspanya'ya götürülen bütün altın ve gümüşler, İspanyolları daha zengin yapmadı. Ama on milyonlarca masum, sevgi dolu yerli insanın hunharca katledilmesine ve birçok gelişmiş medeniyetin yok edilmesine sebep oldu.

Amerika kıtası,1492'den önce üzerinde güneş batmayan, savaşmayı ve silahı tanımayan insanlar kıtasıydı. 1492'den sonra adım adım kan gölüne döndü. O zamana kadar bilinmeyen açlıklar, toplu hastalıklar, toplu işkenceler, toplu katliamlarla tanıştı.

Çalınıp getirilen zenginlikler sömürgeci kralların iktidarını biraz daha uzattı. Bunun için yeni savaşlar icat ettiler. Yeni savaşlar için, daha çok asker toplanıyordu. Ne yazık ki o savaşların çoğu da kaybedildi. Çöken orta sınıf ve köylülük, azınlık bir sınıfın ise aşırı zenginliği, keşiflerin armağanı oldu."

Çalıntı Altınlar, başlangıçta istenilen faydayı sağlamasa da, Kolomb'un hemen ardından, Portekiz, İngiltere ve Hollanda Krallıkları derhal, bu büyük sistemli soygun ve katliam siyasetini daha güçlü bir şekide devam ettirdiler.

Özellikle, İngilizler ve Hollandalılar, bu soygunlardan çok büyük kalıcı zenginlikler elde ederek, dünyaya daha güçlü saldırdılar.

Kristof Kolomb ölünceye kadar bu bölgeye 4 sefer yaptı. Ama yine de buraları Hint adaları zannetmeye devam etti. Buna göre adaları isimlendirdi. İlk defa kendisinin keşfettiğini düşünüyordu.

Oysa bu bölgedeki insanların çoğu, yaklaşık 25 bin yıl önce, Bering boğazından geçerek , Asya'dan Alaska'ya gelmişlerdi. (Bu göçü anlatan bir haritayı Peru'nun başkenti Lima'da gittiğim bir müzede görmüştüm).

Binlerce yıl süren yolculuk ve yer seçme mücadelesinden sonra dağılıp, Güney, Kuzey ve Orta Amerika ya yerleşmişlerdi. Binlerce yılda, yüzlerce kabile oldular ve yüzlerce dil geliştirdiler. Tarımda ileri gittiler. Kendi kendilerine yeterek barış içinde bir arada yaşıyorlardı.

Kolomb geldiği tarihlerde bu kıtadaki insanların toplam nüfusu yaklaşık 75 milyon civarındaydı. Bunun 25 milyon kadarı Kuzey Amerika'da yaşıyordu.

Buralarda ortak mülkiyete dayalı bir barışçı yaşam vardı. Avrupa'daki gibi, derin zengin-yoksul ayırımı yoktu. Bu adalete uygun olarak, din ve inanç değerleri benimsemişlerdi.

Bu insanların çok büyük bir kısmı planlı bir şekilde Avrupa'dan gelenlerce katledildiler.

Bu da gözlerini doyurmayınca, 1619 yılına kadar, Afrika'dan Güney Amerika'ya, Karayip adalarına, Portekiz ve İspanyol sömürgelerine bir milyon zenci, köle olarak çalıştırılmak üzere getirildi.

Afrika'da, 100 milyon insanın yarattığı, kendi değerleri içinde gelişmiş bir uygarlık vardı. Tarım gelişmişti, kentler kurulmuştu. Dokumacılık, seramik gelişmişti.

Afrika halkı da, Avrupalı beyaz adam gelinceye kadar mutluydu...

Devam edecek...


 Yazı dizisi "Kenan Özek" tarafından kaleme alınmıştır.

Kristof Kolomb ve Keşifler Gerçeği - 3. Bölüm
Kristof Kolomb ve Keşifler Gerçeği - 2. Bölüm
Kristof Kolomb ve Keşifler Gerçeği - 1. Bölüm 


    Yazar Çizer

Comments powered by CComment

Image

Sitemizde yer alan fotoğraflar yazarların kişisel albümlerinden, Unsplash | Pxhere ve internet ortamından dan alınmıştır. Kullanım ve telif hakları fotoğraf sahiplerine aittir.

 

Publish modules to the "offcanvas" position.

X

oooopps

No right click