Hazır mıyız Maestro?.

Hazır mıyız Maestro?.
(Okuma Süresi: 3 - 5 dakika)


Harika bir yaşa girdim 

Bu sene Bayram bana üç mutluluk ile birlikte geldi. Önce 34 yılı devirdiğim çalışma hayatım, 25 yılımı verdiğim mesleğinden emekli oldum. Bayram arifesi ile birlikte yeni yaşıma girdim ve ertesi gün ailem ve tüm sevdiklerim ile Bayramı kutladım. Bundan daha harika bir yaş olabilir mi?.

Beni yaştan emekli eden hayat, aynı yaştan ikinci doğumumu hazırladı. Şimdi sonsuz ihtimallerle yeniden yollara koyulma zamanı.

Yirmibir yaşında üniversiteden mezun olduğumda, gelip göğsüme konan kelebek uçmak için tekrar hazır, rengarenk günlere kanat çırpmaya hazırım tekrar. 

Ah ömür sen ne güzel bir merdivensin sonsuzluğa uzanan. 

Hangi ara ben sende bu kadar çok basamak çıktım, nefesimin yorulmaya başladığını anlamadan? Her döneminde manzara o kadar farklı heyecanlara gebe ve göz alıcı bazen de tökezletecek kadar yorucuydu ki, ben parkur değiştirmem gereken yere geldiğimi fark etmemişim bile. Her bir basamağında uzun uzuuuun takılmak isterdim bana sorsaydın eğer.

Misal 30'lar güzeldi, artık yetişkin olarak kabul edilmekti. 40'larsa aşk, altın yıllar. Ben çok sevdim, kim olduğumu, ne olduğumu, ne istediğimi bildiğim yaşları getirdi. Bırakmadın beni oralarda.

Şimdi 50'leri merak ediyorum. Mutlu ellileri görme ihtimali içimi açıyor... Anladım ki oraya giderken çok donanarak gitmek gerekiyor.

Gerçekte 20'lerle beraber başlayan macerada, dünyanın neresine gidersem gideyim,bütün şehirlerin az çok birbirine benzediğini gördüm ilk önce. 

Şehirler benziyor, insanlar aynı. Sevmek, sevilmek, çocuk olmak, iyi ya da kaba olmak, gülümseyen taraf ya da depresif taraf olmak hiç bir yerde değişmiyor. Oturduğun koltuktan her yer hakkında ön yargı ve fikir oluşturmak mazeret üretmek çok kolayken, bilinenin aksine mutluluk para ya da coğrafya ile yüzde yüz ilintili değil, sadece etken... 

Mutlu insanlar tanıdım Afrika'da, Hindistan'da bütün imkansızlıklara inat.. Mutlu, gururlu ve dolu. Dünyanın en fakir yerlerinde çok zengin gülüşler vardı, pırıl pırıl parlayan gözler...

Bilginin insana yakışan en güzel elbise olduğunu gördüm. Bilginin ne kadar güzelleştirdiğini, farkındalığın ne kadar iç açtığını. Kavramlara kafa yormaktansa insanlar hakkında konuşmak gibi kolay yollara sapmayı seven büyük bir çoğunluk yanında, düşünceleri & öğrendikleri ile mutluluk saçan güzide insanlar tanıdım. Dinlemek gönlümü şenlendirdi.. 

İnsanın en büyük ve en eğlenceli yolculuğunun kendisine giden yol olduğunu deneyimleyen ve paylaşan insanlardı.... Sorumluluk alan insanlar.. 

Öğrendiklerimin öğreneceklerimin yanında hep çok eksik olduğunu, uygulamanın bilmekten daha zor olduğunu öğrendim. 

A noktasından B'ye değil, binbir ihtimale giden en kısa ve en kolay yolun, oturduğun yerden poponu kaldırmak olduğunu deneyimledim sonsuz kez. 

Yata yata büyüyen tek şey bostandı.

Kafamızı kendimize gömdüğümüz bu cadı kazanında, başka kültürlere biraz bakarsak aslında neleri yaşayabileceğimizi ve ne çok şeyi yaşayamadığımızı keşfettim. Hayat ve kültürün zenginliğini... Bilimin tartışmasız haklılığını.

İnceliklerin, kitapların, edebiyatın, müziğin, sanatın şifa vermesini sevdim. Paylaşmanın almaktan ve biriktirmekten daha çok zenginleştirmesini...

İnsanın her zaman biraz eksik kalabileceğini, kazık yemenin çok kolay olduğunu, aldatılmanın ve yalanların olağan olduğunu, menfaatler çakıştığında zarar görmek istemiyorsan o noktaya getirilmemek için ensenin kalın dolayısıyla insanın kendisinin hep sağlam olması gerektiği gibi olumsuzlukları da öğrendim... 

Çizginin inceliği, düşmenin kolaylığı..

Umudun gücü, azim ve çalışmanın istisnasız mutlu sonuçları... Tahterevallinin iki tarafı... 

Velhasıl eğlenceliydi be... 

Her bir basamağında renklerime renk, gülüşlerime gülüş, yoluma umut, gönlüme ışık ektin güzel ömrüm.

Yeni doğumumda bana yine elini verir misin, yolumu açar mısın? Daha dingin, daha az kalabalık, daha az, çok az bende; bana inceliklerde kalma lüksünü bahşeder misin?. Beni lütfen güzel insanlardan mahrum bırakma.. 

Güzel bir masada hoş bir sohbette toplanmanın zenginleştirici ve iyileştirici güçlerini esirgeme benden.

Hele bir de kahvem ve kitaplarım da olursa daha ne olsun.? 

Sağlık olsun, aile olsun… Oohhhhh sefam olsun :))


Dünya Döndükçe

 

Comments powered by CComment

Image

Sitemizde yer alan fotoğraflar yazarların kişisel albümlerinden, Unsplash | Pxhere ve internet ortamından dan alınmıştır. Kullanım ve telif hakları fotoğraf sahiplerine aittir.

 

Publish modules to the "offcanvas" position.

X

oooopps

No right click