Edebiyatın Ebedi Gıybetleri - Bölüm 6

Edebiyatın Ebedi Gıybetleri - Bölüm 6
(Okuma Süresi: 2 - 4 dakika)

 

MEVHİBE BEYAT- ÖZDEMİR ASAF

Özdemir Asaf'ın aşk hikayesine onun bir sözüyle başlayalım.
“Herkesin bir hikayesi vardır. Ancak herkesin bir şiiri yoktur.”

İşte Lavinia şiirinin hikayesi:

Çağdaş Türk şiirinin özgün şairlerinden Özdemir Asaf, Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle 1922'de Ankara'ya taşınan Şair Mehmet Asaf'ın oğlu. Asıl adı “Halit Özdemir Arun”. Yine Atatürk'ün emriyle okula yerleştiriliyor o da. Galatasaray ve Kabataş Erkek Lisesi'nde okuyor, sonrasında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde iki yıl okuyor. O sırada ilk eşi Selma Tezakın'a aşık oluyor. Üç yıl iktisat, bir yıl gazetecilik okusa da bu okulların hiç birinden mezun olmuyor. Sigortacılık ve çevirmenlik yapan şair, 1961 yılında ilk eşinden ayrılıyor ve 1962 yılında Yıldız Moran'la evleniyor.

Mevhibe, bürokrat bir babanın kızı, güzelliği, kültürü, canlılığıyla İstanbul'da bir efsane o yıllarda. Yazarların, şairlerin, sanatçıların ve daha nicelerinin başını döndüren bir kadın. Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdikten sonra resim öğretmenliği yapıyor ve sonrasında Neyir Triko'da stilist olarak çalışıyor. Sıkça Avrupa'ya defilelere gidiyor, orada modelleri görüp, bunları Türk halkının zevkine uyarlayarak kendi tasarımlarını oluşturuyor.

Oktay Akbal, uzaktan akrabası, o sıralar Servet-i Fünun dergisini çıkartıyor. Mevhibe'nin şairler dünyasıyla tanışması da bu sayede oluyor. Oktay Akbal ve Özdemir Asaf dahil bir çok hayran kazanıyor. Güzel evet, gösterişli ve cazibeli evet, ancak bir özelliği daha var onu farklı kılan. Oktay Akbal'ın ona “Hisya”, Özdemir Asaf'ın “öldürmekten daha beter anlıyorsun insanı” demesine sebep. Yakın arkadaşı Melda Kaptan şöyle anlatıyor bu özelliğini: Öylesine özel ve farklı bir kadındı ki, kitap yazsanız yetmez. Korkunç sezgi gücü vardı Mevhibe'nin. Yüzünüze bakar bakmaz, sizi tanır, anlar, ruhunuzun en derin köşesine kadar kavrardı. Küçücük bir bakıştan, mimikten, jestten tüm karakter haritanızı çıkarabilirdi.

Güzel Sanatlar Akademisinde okurken kızıl-kahve iri dalgalı saçları ve güzelliğinin benzerliği nedeniyle arkadaşları ona (Rita Hayword filminden esinlenerek) “Gilda”, Oktay Akbal “Hisya”, hayranı olan gençler (o yıllarda ünlü olan tangodan esinlenerek) “Violetta”, Özdemir Asaf da şiirinde “Lavinia” ismini veriyor.

O, büyük aşkla sevdiği ancak karşılık bulamadığı kadın için şu mısraları yazdı işte...

Lavinia
Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.
1957

Şair, Lavinia şiirini yazdıktan sonra şiirini yarışmaya gönderir ve yarışmayı birincilikle kazanır. Sonrasında kürsüde okumasını isterler ondan. Asaf kürsüye çıkar, salonda dinleyenler arasında Lavinia'sı da vardır. Şiirini okurken salondan ayrıldığını görür onun. Tıpkı şiirinde söylediği (Adını gizleyeceğim/Sen de bilme Lavinia) gibi aşkını da söyleyemez ona ve içine gömer. Durumu anlayanlar da Asaf'a saygılarından gizlerler Lavinia'nın kimliğini. Yıllar sonra çıkar ortaya Lavinia'nın Mevhibe Beyat olduğu.

Peki ne demekti Lavinia? Sözlükteki karşılığı “ölüm çiçeği” yada “hayalimdeki muhteşem sevgili”, Shakespeare'in “Titus Andronicus” adlı oyununda başkomutan Titus'un güzeller güzeli kızı.

Bu platonik aşktan habersiz Mevhibe ise ilk aşkı, kendisinden 24 yaş büyük akademisyen hocası ressam Edip Hakkı Köseoğlu ile yaşıyor. İlk evliliğini ise İlhan Selçuk ile yapıyor. Ondan ayrıldıktan sonra da ikinci evliliğini Öztürk Serengil'le.

Ve Özdemir Asaf da karşılıksız aşkına şiirler yazmaya devam ediyor.

Bilmiyorum ne vardı saçlarında
Rüzgar mı delice eserdi
Gözlerim mi öyle görürdü yoksa
Saçlarının her hali hoşuma giderdi...

Ve Özdemir Asaf'ın sesinden dinlemek isterseniz işte Lavinia şiiri...


 Simlâ Tezcan

Comments powered by CComment

Image

Sitemizde yer alan fotoğraflar yazarların kişisel albümlerinden, Unsplash | Pxhere ve internet ortamından dan alınmıştır. Kullanım ve telif hakları fotoğraf sahiplerine aittir.

 

Publish modules to the "offcanvas" position.

X

oooopps

No right click